پایه

صدای دسته موتور 206 + علائم خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5

علائم خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5

علائم خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5

دسته موتور در خودرو 206 تیپ 5 به‌عنوان یک رفیق پایه و همیشگی برای موتور شناخته می‌شود که آن را محکم سر جای خود نگه داشته و اجازه نمی‌دهد تا لرزش داشته و یا دیگر قطعات را تحت‌تأثیر قرار دهد. دسته موتور پایین در بخش زیرین گیربکس قرار گرفته و زمانی که دچار مشکل یا خرابی شده باشد، با نشانه‌هایی مشکل را فریاد می‌زند. با شناخت علائم خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5 می‌توانیم به این نکته پی ببریم که این قطعه خراب شده یا آسیب‌دیده است. با کمی مراقبت از این بخش می‌توان تا حد زیادی از هزینه‌های اضافی و دردسرهای مرتبط در آینده جلوگیری کرد.

دسته موتور چیست؟ 

دسته موتور قطعه‌ای است که موتور خودرو را به بدنه متصل می‌کند و وظایف مهمی را بر عهده دارد. ‌ این وظایف را می‌توان موارد زیر عنوان کرد:

 • کاهش لرزش و ارتعاشات خودرو

موتور خودرو هنگام کار و تأمین انرژی، لرزش و ارتعاشات زیادی را تولید می‌کند که در صورت مهارنشدن می‌تواند به اتاق و دیگر اجزای خودرو منتقل شود.  دسته موتور با جذب این لرزش و ارتعاشات، رانندگی نرم‌تر و راحت‌تری را برای سرنشینان فراهم می‌کند و از آسیب‌دیدن قطعات دیگر خودرو نیز جلوگیری می‌کند.

 خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5

 • تحمل وزن موتور

موتور خودرو از آن دسته سیستم‌های خودرو است که وزن قابل‌توجهی دارد و باید توسط جزئی به بدنه منتقل و تحمل شود. دسته موتور این وظیفه را بر عهده دارد و از افتادگی و جابه‌جایی موتور جلوگیری می‌کند.

 • تنظیم زاویه و موقعیت موتور

دسته موتور به‌گونه‌ای طراحی شده که زاویه و موقعیت موتور را در حالت ایده‌آل نگه دارد و از جابه‌جایی آن در طی حرکت‌های سخت جلوگیری کند. این امر برای عملکرد صحیح موتور و انتقال قدرت به چرخ‌ها ضروری است.

 

علائم خرابی دسته موتور پایین ۲۰۶ تیپ 5

نشانه‌ها و علائم خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5 به راحتی قابل‌شناسایی هستند. کافی است تا در حین رانندگی به حال و هوای خودرو خود دقت کرده و با مشاهده هر یک از موارد زیر، برای تعمیر یا تعویض دسته موتور پایین اقدام کنید:

 • لرزش و ارتعاشات بیش از حد در فرمان، اتاق و یا حتی کف خودرو، از جمله بارزترین علائم خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5 است. این لرزش‌ها می‌توانند در دور موتورهای مختلف، به‌خصوص در حالت درجا، هنگام شتاب‌گیری و یا ترمزگیری احساس شوند.
 • خرابی دسته موتور پایین می‌تواند باعث ناپایداری موتور در هنگام شتاب‌گیری و ترمزگیری شود. این امر می‌تواند منجر به افت قدرت، تقه زدن و یا لرزش بیشتر موتور در این شرایط شود.

  دسته موتور چیست؟

 • در موارد شدید خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5، ممکن است موتور خودرو به بدنه و یا اتاق آن ضربه بزند. این امر می‌تواند منجر به ایجاد صداهای بلند و آزاردهنده و همچنین آسیب‌دیدن قطعات دیگر خودرو شود.
 • صدای تق‌تق، کوبش و یا سایش از ناحیه زیر موتور می‌تواند نشانه‌ای از خرابی دسته موتور پایین باشد. این صداها معمولاً در هنگام روشن‌شدن خودرو، خاموش‌شدن آن، شتاب‌گیری و یا ترمزگیری به گوش می‌رسند.
 • در برخی موارد، خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5 می‌تواند منجر به نشت روغن از آن شود. این روغن معمولاً به رنگ سیاه یا قهوه‌ای است و در زیر موتور قابل‌مشاهده است.

دقت کنید که گاهی اوقات امکان دارد که هیچ علامت ظاهری از خرابی دسته موتور پایین وجود نداشته باشد؛ بنابراین، توصیه می‌شود که به طور منظم، به‌خصوص پس از طی‌کردن مسافت‌های طولانی، خودروی خود را توسط یک مکانیک ماهر مورد بررسی قرار دهید. عدم توجه به خرابی دسته موتور پایین می‌تواند به‌مرورزمان به سایر قطعات خودرو آسیب برساند و هزینه‌های تعمیرات را نیز به طور قابل‌توجهی افزایش دهد.

تعویض دسته موتور پایین 206 تیپ 5

قبل از شروع هر گونه اقدام، حتماً دفترچه راهنمای خودرو خود را مطالعه کرده و از اطلاعات ارائه شده در آن برای تعویض قطعات استفاده کنید؛ چراکه ممکن است لازم باشد برای دسترسی به دسته موتور پایین، برخی دیگر از قطعات را جدا کنید. برای تعویض دسته موتور پایین 206 تیپ 5 مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 • خودرو را در سطح صاف و امن پارک کرده و از دنده‌عقب و ترمزدستی استفاده کنید. 
 • موتور را خاموش کرده و منتظر بمانید تا خنک شود. 
 • در این مرحله باتری خودرو را جدا کنید.
 • جک را زیر خودرو قرار داده و آن را تا حدی بالا ببرید که به فضای کافی برای کار دسترسی پیدا کنید.
 • با کمک‌گرفتن از آچار فرانسه، پیچ و مهره‌های مربوط به دسته موتور پایین را شل کرده و جدا کنید. 
 • در صورت لزوم، با استفاده از WD-40، می‌توانید پیچ و مهره‌های زنگ‌زده را شل کنید.
 • دسته موتور پایین را با احتیاط از جای خود خارج کنید.
 • محل نصب دسته موتور پایین را از هر گونه آلودگی یا رسوب پاک‌کرده، دسته موتور جدید را در جای خود قرار داده و از آچار فرانسه برای سفت کردن پیچ و مهره‌ها استفاده کنید.
 • در انتها جک را پایین آورده و خودرو را از حالت جک خارج کنید. در صورت مشاهده هرگونه مشکل، مجدداً مراحل را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که تعویض دسته موتور پایین 206 تیپ 5 با کمی دقت و حوصله در منزل قابل‌انجام در منزل است. بااین‌حال، اگر تجربه کافی در تعمیر خودرو ندارید، توصیه می‌شود که این کار را به یک تعمیرگاه معتبر بسپارید.

صدای دسته موتور پایین 206 تیپ 5

در صورت مشاهده یا شنیدن هرگونه صدای غیرعادی از ناحیه موتور، باید دراسرع‌وقت به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کرده و نسبت به تعویض یا تعمیر دسته موتور پایین 206 تیپ 5 اقدام کنید. مهم‌ترین صداهایی که باید به آنها توجه داشته باشید، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تق‌تق:

این صدا معمولاً در هنگام حرکت خودرو، به‌خصوص در دست‌اندازها و سطوح ناهموار به گوش می‌رسد که می‌تواند ناشی از لق شدن یا فرسودگی دسته موتور باشد.

 • کوبش:

این صدا معمولاً در هنگام شتاب‌گیری، ترمزگیری و یا تعویض دنده به گوش می‌رسد و می‌تواند در اثر شکستگی یا ترک‌خوردن دسته موتور ایجاد شود.

 • جیرجیر:

چنین صدایی به طور معمول ناشی از فرسودگی بوش‌های دسته موتور است و در هنگام چرخاندن فرمان یا گاهی به طور مداوم به گوش می‌رسد.

 • سایش:

شنیدن این صدا معمولاً در زمان تماس دسته موتور با بدنه خودرو به گوش می‌رسد که علت اصلی آن نیز ناشی از پارگی یا فرسودگی بیش از حد دسته موتور است.

دلایل خرابی دسته موتور 206

دسته موتور پایین 206 تیپ 5 به‌مرورزمان و به دلایل مختلفی می‌تواند خراب شده و آسیب ببیند. برخی از مهم‌ترین این دلایل عبارت‌اند از:

 • فرسودگی و استهلاک

هر قطعه‌ای در خودرو با گذشت زمان و طی‌کردن مسافت، چه فلزی یا پلاستیکی ممکن است که فرسوده شود؛ دسته موتور نیز از این قانون مستثنی نیست. این امر به‌مرور به کاهش عملکرد و ایجاد صدای غیرعادی و لرزش در موتور می‌انجامد.

 • ضربه و تصادف

ضربه مستقیم به موتور یا زیر موتور در اثر تصادفات رانندگی یا هر حادثة دیگری می‌تواند به دسته موتور آسیب بزند و منجر به شکستگی، ترک‌خوردگی و یا خم‌شدن آن شود.

 • استفاده از قطعات یدکی نامرغوب

زمانی که از انواع دسته موتور یا قطعات یدکی نامرغوب یا غیراستاندارد مرتبط با آن استفاده می‌کنید، باید خود را برای مشاهده زودهنگام علائم خرابی دسته موتور پایین 206 تیپ 5 آماده کنید. چنین قطعاتی اغلب دوام کمی دارند و با کاهش قابل‌توجه طول عمر و سلامت اجزای مرتبط با خود، منجر به خرابی زودتر آنها نیز می‌شوند.

مشکلات مربوط به موتور در برخی موارد، مشکلات مربوط به موتور خودرو مانند خرابی جلوبندی و یا کج‌شدن میل‌لنگ می‌تواند فشار زیادی به دسته موتور وارد کند و منجر به خرابی آن شود.

دلایل خرابی دسته موتور 206

 • رانندگی خشن

رانندگی پرشتاب، ترمزگیری ناگهانی و عبور از دست‌اندازها با سرعت بالا می‌تواند فشار زیادی به دسته موتور پایین پژو 206 وارد کند و به خرابی زودتر آن منجر شود. استفاده از قطعات یدکی با کیفیت و اصل تا حد زیادی از خرابی زودرس دسته موتور جلوگیری می‌کند؛ اما حتی بهترین قطعات نیز در صورت رانندگی غیرصحیح می‌توانند خراب شوند.

از کجا دسته موتور پایین 206 تیپ 5 بخریم؟

در حال حاضر باتوجه‌به تقاضای بالای لوازم‌یدکی خودرو در بازار، بسیاری از کلاهبرداران انواع کالاهای فیک و تقلبی را به‌عنوان محصول اصل و اورجینال به فروش می‌رسانند که از این بابت نیز امروزه تشخیص کالای باکیفیت و اصل بسیار سخت و دشوار شده است. با مراجعه به فروشگاه‌های خوش‌نام و معتبر، می‌توانید به راحتی و با اطمینان خاطر دسته موتور پایین 206 تیپ 5 را تهیه کرده و نگران هیچ مورد دیگری نباشید. 

ما در جاوید امروز اسپادانا به شما کمک می‌کنیم تا در کنار صرفه‌جویی در وقت و هزینه خود، از بابت اصالت کالا، کیفیت و گارانتی معتبر محصولات خود مطمئن شده و هر یک از قطعات لازم را با مناسب‌ترین قیمت در دست داشته باشید. ارائه محصولات با قیمت‌های منصفانه و مقرون‌به‌صرفه، به همراه تخفیف‌ها و پیشنهادات ویژه دوره‌ای، گارانتی معتبر محصولات و اطمینان از خدمات پس از فروش و تعمیر رایگان، پاسخگویی رایگان و سریع به سؤالات و رفع ابهامات شما در تمام ساعات روز و ارائه جامع‌ترین مجموعه محصولات در دسته‌بندی‌های مختلف از ویژگی‌های اصلی و همیشگی مجموعه جاوید به شمار می‌روند.

برای تهیه دسته موتور پایین 206 تیپ 5 و هر یک از قطعات و لوازم جانبی خودرو خود، کافی است در سایت فروشگاه اینترنتی جاوید، ثبت سفارش کرده و محصولات مورد نیاز خود را با گواهی سلامت قطعه و بسته‌بندی اورجینال در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید. ما همواره در تلاشیم تا تجربه‌ای امن، لذت‌بخش و خاطره‌انگیز از خرید آنلاین را برای شما رقم بزنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *