پایه

علائم خرابی دسته موتور ال 90 چیست؟

علائم خرابی دسته موتور ال 90

حرکات موتور خودرو ال نود، نوسان و لرزش کابین خودرو را در پی دارد. جهت مهار این حرکات و کاهش و حذف نوسانات کابین، از قطعات و تکنیک های مختلفی استفاده شده است. یکی از این قطعات که در حفظ تعادل و عملکرد صحیح موتور نقشی پر رنگ دارد، دسته موتور می باشد. دسته موتور L90 به عنوان یکی از لوازم یدکی ال 90، با برعهده داشتن وظایفی مهم در این خودرو، ضمن تسهیل رانندگی، سفری راحت و ایمن را برای سر نشینان، فراهم می کند. در این مقاله از جاوید امروز اسپادانا، همراه با بررسی این قطعه کلیدی، علائم خرابی دسته موتور و دلایل آنها را هم بیان خواهیم کرد.

وظایف دسته موتور ال 90

نگهداری و تثبیت موتور: وظیفه اصلی دسته موتور، نگه داشتن موتور در جای خود و جلوگیری از لرزش آن در هنگام رانندگی است.

جذب لرزش و ارتعاشات: دسته موتور، لرزش و ارتعاشات ناشی از عملکرد موتور را جذب کرده و از انتقال آنها به سایر قسمت‌ های خودرو مانند کابین و فرمان هم جلوگیری می ‌کند.

کاهش صدا: با مهار لرزش و ارتعاشات توسط دسته موتور، صدای موتور کاهش یافته و سرنشینان می توانند رانندگی نرم و آرامی را تجربه کنند.

انواع دسته موتور خودرو ال ۹۰

دسته موتور بالا (سمت راست): این دسته موتور در بالای موتور و در سمت راست آن قرار دارد و وظیفه اصلی آن نگه داشتن موتور در جای خود و جلوگیری از لرزش ‌های عمودی آن است.

دسته موتور پایین (سمت چپ): محل قرار گیری این دسته موتور در پایین موتور و در سمت چپ آن می باشد. دسته موتور پایین، لرزش و ارتعاشات ناشی از عملکرد موتور را جذب و مهار می کند.

دسته موتور شاتونی: این دسته موتور هم در زیر موتور و در کنار شاتون قرار گرفته و ظاهری شبیه شاتون دارد. وظیفه اصلی دسته موتور شاتونی، جلوگیری از تکان ‌های جانبی موتور می باشد.

علائم خرابی دسته موتور ال 90 چیست؟

لرزش بیش از حد موتور: لرزش بیش از حد موتور در هنگام رانندگی، به خصوص در هنگام توقف یا شتاب گیری، می‌ تواند از علائم خرابی دسته موتور باشد.

صدای ناهنجار از موتور: شنیدن صدای ناهنجار از موتور، مانند تق تق یا کوبش هم ممکن است نتیجه خرابی دسته موتور ال 90 باشد.

مشکل در تعویض دنده: خرابی دسته موتور می ‌تواند باعث مشکل در تعویض دنده، به خصوص در هنگام دنده عقب شود.

بوی سوختگی: خرابی دسته موتور  باعث نشت روغن موتور و در نتیجه ایجاد بوی سوختگی در خودرو ال نود می شود.

عوامل خرابی دسته موتور تندر ال۹۰

خرابی دسته موتور تندر 90 به عنوان یکی از قطعات ال 90 هم مانند هر رابطه علت و معلولی دیگری، عللی خاص دارد. از جمله علت های خرابی این قطعه، می توان به رانندگی بی قاعده، فرسودگی دسته موتور و نصب نادرست آن اشاره کرد.

رانندگی در جاده‌ های ناهموار: رانندگی در جاده‌ های ناهموار و پر از چاله می ‌تواند به مرور زمان باعث خرابی دسته موتور تندر 90 شود.

شتاب گیری و ترمز ناگهانی: شتاب گیری و ترمز ناگهانی هم فشار زیادی به دسته موتور وارد کرده و به آن آسیب می رسانند.

استفاده از قطعات نامرغوب: استفاده از قطعات نامرغوب و تقلبی، نه تنها عمر دسته موتور را به طور قابل توجهی کاهش می دهد، بلکه ممکن است به سایر اجزای سیستم هم آسیب وارد کند.

فرسوده شدن دسته موتور: هر قطعه ای یک عمر مفید دارد و پس از گذشت این زمان، قطعه بازدهی اولیه را نخواهد داشت. راندمان دسته موتور هم در صورت فرسودگی قطعه، کاهش پیدا می کند.

نصب نادرست: در صورت عدم انجام فرایند تعویض دسته موتور تندر 90 به صورت صحیح، دسته موتور معیوب شده و بازدهی آن کاهش می یابد.

عواقب عدم تعویض دسته موتور معیوب

در صورتی که دسته موتور معیوب را تعویض نکنید، ضمن افزایش لرزش و صدا در کابین خودرو، رانندگی ناامن و ناخوشایندی را هم تجربه خواهید کرد. همچنین، ممکن است دسته موتور معیوب به دلیل عدم اجرای صحیح عملیات ها، به سایر قطعات موتور و گیربکس هم آسیب وارد کند و گاها منجر به کاهش عمر مفید موتور شود.

نکاتی برای تعویض دسته موتور ال نود

تعویض دسته موتور باید توسط مکانیک ماهر انجام شود.

از قطعات یدکی باکیفیت و مرغوب استفاده کنید.

به طور منظم وضعیت دسته موتورها را بررسی نمایید.

تست سالم بودن دسته موتور ال نود

برای اطمینان از سالم بودن دسته موتور ال نود، می ‌توانید تست های زیر را انجام دهید.

بررسی ظاهری: ابتدا دسته موتور را به دقت بررسی کنید و از عدم وجود هر گونه خراش، شکستگی یا آسیب دیگر اطمینان حاصل کنید.

بررسی نصب و اتصال: اطمینان حاصل کنید که دسته موتور به درستی نصب شده است و هیچ گونه مشکلی در اتصالات وجود ندارد.

تست کارکرد: برای تست نهایی، دسته موتور را به خودرو متصل کرده و به صورت کامل عملکرد آن را بررسی کنید.

قیمت دسته موتور ال نود

قیمت دسته موتور L90 ، به نوع و برند آن بستگی دارد. بهتر است در هنگام خرید با در نظر گرفتن نوع و تولیدکننده قطعه، قیمت آن را در چند فروشگاه بررسی کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنید.

خرید انواع دسته موتور ال 90

برای خرید انواع دسته موتور ال 90 می ‌توانید به فروشگاه ‌های لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید. هنگام خرید به برند و کیفیت قطعه توجه کرده و از خرید قطعات نامرغوب و تقلبی خودداری کنید.

همچنین می توان به صورت ساده تر، دسته موتور را از فروشگاه های اینترنتی خریداری کرد. در پروسه خرید انلاین، اعتبار فروشنده و اصالت کالا را برررسی نمایید. همچنین، به ضمانت و گارانتی قطعه هم توجه کنید.

مزایای خرید دسته موتور L90  از جاوید امروز اسپادانا

تمامی محصولات جاوید امروز اسپادانا، به ویژه دسته موتور ال نود، از مواد باکیفیت و مطابق با استاندارد های بین المللی ساخته شده اند. بدین ترتیب دسته موتورهای جاوید امروز اسپادانا، عمر مفید طولانی داشته و به تعویض زودرس هم نیاز ندارند. همچنین، با ئر نظر گرفتن کیفیت بالا و مزایای دیگری که دسته موتور ال نود جاوید ارائه می ‌دهد، قیمت آن مناسب و منطقی است. گفتنی است فروشگاه اینترنتی جاوید امروز اسپادانا، کیفیت محصولات خود را تضمین می کند.

پاسخ به چند سوال متداول درباره دسته موتور خودرو ال نود

  • عمر مفید دسته موتور ال 90 چقدر است؟

عمر مفید دسته موتور ال 90 به طور متوسط بین 100 تا 150 هزار کیلومتر است.

  • تعویض دسته موتور ال 90 چقدر زمان می ‌برد؟

تعویض دسته موتور ال 90 به طور تقریبی 1 تا 2 ساعت زمان می ‌برد.

  • آیا می ‌توان دسته موتور ال 90 را تعمیر کرد؟

در برخی موارد می‌ توان دسته موتور ال 90 را تعمیر کرد، اما در بیشتر موارد تعویض آن ضروری است.

جمع بندی

دسته موتور یکی از اجزای اصلی خودرو ال 90 است که با جذب ارتعاشات و حرکات موتور، رانندگی را راحت تر می کند این قطعه در انواع مختلفی مانند دسته موتور بالا، دسته موتور پایین و دسته موتور شاتونی در خودرو تعبیه شده و هر دسته موتور، کاری خاص را انجام می دهد.

علائم خرابی دسته موتور ال 90 ممکن است شامل صداهای غیر طبیعی، لرزش ها، افزایش دمای دسته، افزایش مصرف سوخت و … باشد. نصب غیر صحیح دسته موتور، ناهمواری های جاده، رانندگی بی قاعده و استفاده از دسته موتور های تقلبی هم از جمله عوامل خرابی دسته موتور می باشند.

برای خرید دسته موتور ال نود بهتر است از مراکز شناخته شده و فروشگاه های آنلاین معتبر خرید کنید تا اصالت محصول تایید شده باشد. قیمت دسته موتور ال 90 هم به نوع و کیفیت آن بستگی دارد و ممکن است متغیر باشد.

در زمان خرید دسته موتور ال 90 به نکاتی مانند برند، کیفیت، قیمت و گارانتی محصول توجه کنید. برای دریافت پاسخ سوالاتتان درباره دسته موتور ال 90 هم می توانید از متخصصین ما کمک بگیرید.

در نهایت، دسته موتور یکی از اجزای حیاتی خودرو L90  است که جهت حفظ عملکرد صحیح، به نگهداری و تعویض منظم نیاز دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *