پایه

علائم خرابی دسته موتور شاتونی ال 90

علائم خرابی دسته موتور شاتونی ال 90

حرکات ازار دهنده موتور یکی از مسائل مهمی است که برای داشتن یک تجربه رانندگی خوب و اطمینان از عملکرد صحیح و بهینه خودرو باید به آن توجه کرد. در همین راستا، دسته موتور شاتونی یک قطعه مهم در سیستم خودروهای ال نود می ‌باشد که وظیفه انتقال حرکت از موتور به سایر قطعات خودرو را بر عهده دارد. این دسته به صورت مستقیم به شاتون وصل شده و حرکت چرخشی موتور را به حرکت خطی تبدیل می ‌کند.

در این مقاله از جاوید امروز اسپادانا، به بررسی تاثیر دسته موتور شاتونی بر عملکرد موتور، وظایف دسته موتور شاتونی خودرو ال نود و عیب یابی آن خواهیم پرداخت. در انتها نیز ضمن پاسخ دهی به چند سوال متداول درباره دسته موتور شاتونی، نکاتی که در هنگام خرید دسته موتور باید در نظر داشته باشید را هم بیان می کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

وظیفه دسته موتور شاتونی ال 90

دسته موتور شاتونی، وظایف مهمی را برعهده دارد. به طوری که بدون حضور این قطعه یا معیوب بودن آن، حرکت خودرو با مشکل مواجه می شود.

اول از همه این دسته موتور، حرکت چرخشی موتور را به حرکت خطی تبدیل می کند. همچنین دسته موتور شاتونی، با ایجاد نیروی لازم برای چرخاندن موتور، حرکت خودرو را هم تسهیل می کند.

دسته موتور شاتونی با شاسی خودرو در تماس بوده و ضمن انتقال نیروی تولیدی موتور به چرخ ها، نوسانات و لرزش های موتور را هم کنترل و مهار می کند. این اقدام، کارایی بهینه و صحیح سیستم موتور خودرو را به دنبال دارد.

علائم خرابی دسته موتور شاتونی رنو ال ۹۰

اگر دسته موتور شاتونی در L90 از کار بیفتد، ممکن است صداهای نامطلوبی از خودرو شنیده شود و یا موتور و کابین لرزش ‌های غیرعادی را تجربه کنند. خرابی دسته موتور شاتونی، در برخی مواقع کاهش عملکرد موتور و افزایش مصرف روغن را هم به دنبال دارد.

  • صداهای تق تق یا کوبش: شنیدن صدای غیر عاذی به ویژه هنگام عبور از دست اندازها و ناهمواری ها، از علائم خرابی دسته موتور شاتونی می باشد.
  • کاهش قدرت موتور: از آنجایی که دسته موتور شاتونی تاثیر مستقیمی بر چرخش موتور ال نود دارد، خرابی آن موجب کاهش قدرت موتور و ناپایداری آن می شود. بدین صورت که موتور ممکن است برای افزایش سرعت یا حفظ سرعت فعلی دچار مشکل شود.
  • افزایش مصرف روغن: خرابی دسته موتور شاتونی گاها موجب نشت روغن و در نتیجه افزایش میزان روغن مصرفی شود.
  • روشن شدن چراغ چک موتور: روشن شدن چراغ چک هم از علائم خرابی دسته موتور شاتونی می باشد.

دلایل خرابی دسته موتور شاتونی رنو ال ۹۰

دلایل خرابی دسته موتور شاتونی رنو ال 90 ممکن است شامل عواملی نظیر استفاده نادرست، عدم نگهداری و تعویض منظم و یا تحمل فشار بالا باشد.

وارد شدن فشار زیاد بر دسته موتور شاتونی: عبور با سرعت از ناهمواری ها، گاز دادن های ناگهانی و به طور کلی وارد کردن فشار زیاد بر دسته موتور رنو ال نود، بازدهی دسته موتور شاتونی را کاهش داده و حرکت خودرو را با مشکل مواجه می کند.

فرسودگی دسته موتور شاتونی: با افزایش زمان استفاده و فرسودگی دسته موتور شاتونی، راندمان قطعه پایین آمده و در عملکرد آن اختلال ایجاد می شود.

عدم نگهداری و تعمیرات منظم: هر چند مدت یک بار باید دسته موتور شاتونی را بررسی کنید. این کار موجب تشخیص زودهنگام ایرادات و خرابی ها می شود. در صورت عدم بررسی دوره ای، ممکن است یک ایراد کوچک به مشکلی بزرگ تبدیل شده و عملکرد کل سیستم را مختل کند.

عیوب ساخت: در موارد نادر، خرابی دسته موتور شاتونی ال نود می تواند ناشی از عیوب ساخت یا کیفیت پایین مواد اولیه باشد. این عیوب می توانند دسته موتور ال نود را ضعیف کرده و آن را در شرایط عملیاتی نرمال، مستعد خرابی کنند.

تشخیص و علائم پارگی دسته موتور شاتونی رنو ال 90

افراد حرفه ای با یک نگاه دقیق به لاستیک خودرو می توانند ایراد دسته موتور شاتونی را در صورت وجود، تشخیص دهند. با بررسی های دوره ای هم می توان ایرادات دسته موتور را متوجه شد. با این حال سالم بودن یا پارگی دسته موتور شاتونی رنو ال نود را از راه های دیگری هم می توان تشخیص داد.

جهت تشخیص پارگی دسته موتور شاتونی رنو ال 90، ابتدا درب موتور را باز کرده و پایه آن را جا بیندازید. سپس حرکت دسته موتور ها و میزان جابه جایی آنها را در حالت حرکت و توقف خودرو بسنجید. برای انجام این کار می توانید با کمک شخص دیگری، دستی ترمز را بالا کشیده و مرتبا خودرو را بین قرار گرفتن در حالت دنده 1 و کلاچ گرفتن، جا به جا کنید. ذر طی انجام این پروسه اگر دسته موتور بیشتر از حد معمول جابه جا شود، معیوب می باشد.

سالم بودن یا پارگی دسته موتور شاتونی را از یک راه دیگر هم می توان تعیین کرد. در هنگام حرکت با سرعت 50 کیلومتر بر ساعت، دنده را فارغ از نوع آن، از حالت 3 یا 4 به دنده 2 معکوس زده و سپس ضمن رها کردن کلاچ، دور موتور را هم بالا ببرید. در این هنگام در صورت وارد شدن ضربه به بدنه خودرو، می توان گفت دسته موتور معیوب است.

خرید دسته موتور شاتونی ال 90

برای خرید دسته موتور شاتونی ال 90 بهتر است به فروشگاه های قطعات خودرو معتبر مراجعه کنید. همچنین می توان این قطعه را از فروشگاه های اینترنتی مانند جاوید امروز لسپادانا هم خریداری کرد.

قیمت دسته موتور شاتونی ال 90 هم به تولید کننده و نوع آن بستگی دارد. در نظر داشته باشید که دسته موتورهای اصل به دلیل استفاده از مواد اولیه با کیفیت، در کنار کارایی عالی، قیمت نسبتا بالایی نسبت به نمونه های مشابه دارند.

گفتنی است، پس از خرید دسته موتور، جهت انجام فرایند تعویض دسته موتور شاتونی، بهتر است به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. چرا که تعویض دسته موتور شاتونی باید توسط تعمیرکار‌های ماهر و با استفاده از قطعات اصلی و با کیفیت انجام شود.

استعلام قیمت و خرید محصول دسته موتور شاتونی ال 90

پاسخ به چند سوال متداول

  • آیا دسته موتور شاتونی ال 90 قابل تعمیر است؟

بله، در برخی موارد دسته موتور شاتونی ال 90 قابل تعمیر است؛ اما در صورت خرابی شدید بهتر است آن را تعویض کنید.

  • آیا استفاده از دسته موتور شاتونی تقلبی برای خودرو ال 90 مشکل ایجاد می کند؟

بله، استفاده از دسته موتور شاتونی تقلبی ممکن است باعث بروز مشکلاتی در موتور خودرو شود. بنابراین بهتر است از قطعات اصلی و با کیفیت استفاده کنید.

  • آیا خودم می ‌توانم دسته موتور شاتونی را تعویض کنم؟

بله، با داشتن دانش و ابزار مناسب، می ‌توانید دسته موتور شاتونی را تعویض کنید. با این حال بهتر است این کار را به تعمیرکاران ماهر و متخصص محول کنید.

  • آیا می توانم با دسته موتور شاتونی معیوب رانندگی کنم؟

خیر، رانندگی با دسته موتور شاتونی معیوب توصیه نمی شود. چرا که رانندگی در این حالت، احتمال کاهش قدرت موتور و بروز مشکلات جدی تر را بالا می برد.

جمع بندی

دسته موتور یکی از اجزای مهم در خودرو است. دسته موتور شاتونی ال نود به کنترل و تنظیم حرکت موتور کمک کرده و در صورت وجود مشکل یا خرابی در آن، ممکن است عملکرد موتور تحت تأثیر قرار گیرد.

علائم خرابی دسته موتور شاتونی شامل صداهای ناهنجار، افزایش مصرف روغن، کاهش قدرت موتور، لرزش‌ های غیر عادی و افزایش دود و گازهای خروجی می باشد.

دلایل خرابی دسته موتور شاتونی هم عواملی مانند استفاده غیر صحیح، نقص در تولید، عدم نگهداری منظم و وارد کردن فشار بیش از حد به دسته موتور شاتونی را شامل می شود.

برای خرید دسته موتور شاتونی ال 90، بهتر است به فروشگاه ‌ها یا نمایندگی ‌های معتبر و رسمی تولید کننده مراجعه کنید یا به صورت راحت تر قطعه را از فروشگاه های اینترنتی خریداری نمایید. لازم به ذکر است در هنگام خرید باید کیفیت و اصالت محصول را بررسی کنید. قیمت دسته موتور هم بسته به کیفیت و برند آن متغیر می باشد.

نهایتا، دسته موتور شاتونی یکی از اجزای حیاتی در عملکرد موتور خودرو است و باید به نحوه عملکرد و نگهداری آن توجه ویژه ‌ای داشت. با انجام بررسی های دوره ای هم، می ‌توانید از عملکرد بهینه موتور خودرو لذت برده و خرابی ‌های احتمالی را به حداقل برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *