پایه

علائم خرابی واشر منیفولد + نحوه ی تعویض

علائم خرابی واشر منیفولد

سیستم پیشرانه قلب تپنده هر خودرو است که وظیفه تولید و انتقال قدرت به چرخ ‌ها را بر عهده دارد. این سیستم از بخش ‌های مختلفی تشکیل شده و هر کدام نقشی حیاتی در اجرای عملکرد صحیح خودرو ایفا می‌ کنند. یکی از اجزای کلیدی این سیستم، منیفولد است که وظیفه تنظیم و هدایت هوا موحود در موتور را بر عهده دارد. واشر منیفولد هم یک قطعه ساده اما بسیار مهم است که بین منیفولد و سرسیلندر قرار می ‌گیرد. این واشر از فلز یا الیاف ساخته می شود.

در ادامه واشر منیفولد هوا و مکانیزم عملکرد آن را به طور کامل بررسی می کنیم. همچنین به طور خاص، به واشر منیفولد L90 و عوامل موثر بر قیمت آن هم خواهیم پرداخت.

کاربرد منیفولد هوا در خودرو چیست؟

پیشس از بررسی واشر منیفولد، نیاز است با عملکرد و کاربرد منیفولد در خودرو آشنا شویم.

به طور کلی وظیفه‌ و کاربرد اصلی منیفولد، جمع ‌آوری هوای ورودی از فیلتر هوا و هدایت آن به سمت سیلندرها است. منیفولد هوا به گونه‌ ای طراحی شده است که هوا را به طور مساوی بین سیلندرها توزیع کند. به عبارت دیگر منیفولد، با وارد کردن هوا و سوخت به درون محفظه احتراق، به تبدیل انرژی سوخت خودرو به انرژی مکانیکی عامل حرکت چرخ ها، کمک می کند. گفتنی است، در صورت خروج هوا از مسیر اصلی، عملکرد خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. در اینجا است که واشر منیفولد، اهمیت پیدا می کند.

علائم خرابی واشر منیفولد هوا 405

واشر منیفولد چیست؟

واشر منیفولد هوا یک قطعه نازک و از جنس الیاف و یا فلز است که بین منیفولد هوا و سرسیلندر قرار می‌ گیرد.

کاربرد واشر منیفولد در خودرو چیست؟

واشر منیفولد با درزگیری محل اتصال منیفولد و سرسیلندر، از مخلوط شدن گازها و مایعات جلوگیری می کند. در صورت حذف و یا عدم کارایی این واشر، فرایند احتراق با مشکل مواجه شده و خودرو حرکت نخواهد کرد.

انواع واشر منیفولد خودرو

جنس واشر منیفولد به نوع موتور و شرایط کارکرد آن بستگی دارد. با این حال این واشر در دو نوع کلی فلزی و الیافی تولید می شود.

واشرهای فلزی: واشرهای فلزی مقاومت بالایی در برابر حرارت و فشار دارند و برای موتورهای با کارکرد بالا مناسب هستند.

واشرهای الیافی: واشرهای الیافی انعطاف ‌پذیرتر بوده و می ‌توانند ناهمواری‌ های سطح منیفولد و سرسیلندر را بهتر جبران کنند.

علائم و نشانه‌ های خرابی واشر منیفولد خودرو

خرابی واشر منیفولد هوا می ‌تواند علائم و نشانه ‌های مختلفی داشته باشد، از جمله:

کاهش قدرت موتور: در صورت نشت هوا به دلیل پوسیدگی واشر و به طور کلی عدم کارایی آن، نسبت ترکیب سوخت و هوا به هم خورده و عملیات احتراق به صورت صحیح، انجام نمی شود. در نتیجه، قدرت موتور کاهش یافته و حرکت خودرو با مشکل مواجه می شود.

افزایش مصرف سوخت: بهم ریختن نسبت ترکیب سوخت و هوا در پی خرابی واشر منیفولد، افزایش سوخت مصرفی جهت انجام فرایند احتراق را به دنبال دارد.

صدای غیرمعمول: خرابی واشر منیفولد هوا همچنین می ‌تواند باعث تشدید صدای موتور بشود. این صدا موجب آزردگی سرنشینان شده و در صورت عدم تعویض واشر منیفولد، شدیدتر خواهد شد.

نشتی مایع خنک کننده: بعضی از خودروها جهت جلوگیری از نشت مایع خنک کننده یا آب رادیاتور هم از واشر منیفولد استفاده می کنند. در صورت خرابی واشر و نشت مایع خنک کننده، بوی آب رادیاتور استشمام شده و بخارهایی هم از سمت پیشرانه خودرو بلند خواهد شد. همچنین، ممکن است آب رادیاتور از زیر خودرو خارج شود. این علائم را باید جدی بگیرید و برای جلوگیری از بروز خسارات، خودرو را سریعا تعمیر کنید.

افزایش دما پیشرانه: نشت آب رادیاتور، بر بازدهی سیستم خنک کننده خودرو تاثیر منفی دارد. به بیان دیگر، در پی خرابی واشر و نشت مایع خنک کننده، سطح آب رادیاتور پایین آمده و نهایتا، دمای پیشرانه افزایش می یابد.

تعویض واشر منیفولد هوا پراید

نحوه تعویض واشر منیفولد

واشر معیوب شاید بتواند خودرو را به حرکت درآورد اما خودرو کارایی مطلوبی نداشته و خیلی زود با مشکل مواجه می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات، واشر منیفولد باید تعویض شود. مراحل تعویض واشر منیفولد هوا به شرح زیر می باشند.

  1. ابتدا موتور را خاموش کرده و اجازه دهید تا خنک شود.
  2. در مرحله بعد، مایع خنک کننده را خارج کنید. تمامی اتصالات الکتریکی و تیوب ها و سیم ها را هم جدا کنید.
  • سپس، منیفولد را از روی موتور باز کرده و آن را از سرسیلندر جدا کنید.
  1. پس از بررسی سطح منیفولد و حصول اطمینان از عدم وجود ترک خوردگی و یا آسیب های حرارتی، واشر منیفولد قدیمی را بردارید.
  2. در این مرحله، سطوح منیفولد و سرسیلندر را تمیز کنید و واشر منیفولد جدید را در جای خود قرار دهید.
  3. منیفولد را به موتور وصل کرده و تمامی اتصالات و تیوب ها را مجددا نصب کنید.
  • بهتر است برای بررسی درستی فرایند انجام شده، کمی با خودرو رانندگی کرده و عملکرد پیشرانه را چک کنید.

گفتنی است این پروسه کار چندان ساده ای نبوده و باید توسط یک تعمیرکار مجرب صورت گیرد.

نکات مهم برای جلوگیری از خرابی واشر منیفولد

از واشر منیفولد مناسب با نوع موتور و شرایط کارکرد آن استفاده کنید.

قبل از نصب واشر منیفولد، سطوح منیفولد و سرسیلندر را تمیز نمایید.

.واشر منیفولد را با گشتاور مناسب پیچ کنید.

سیستم خنک کننده موتور به طور مرتب باید بررسی شود.

واشر منیفولد ال نود

واشر منیفولد خودرو L90

واشر منیفولد L90 عناصر ساختاری مختلفی دارد. با این حال همه واشرها، برای موتورهای 1.6 لیتری L90 مناسب هستند. لازم به ذکر است، قبل از نصب واشر منیفولد L90، باید سطوح منیفولد و سرسیلندر را تمیز کنید.

عوامل موثر بر قیمت واشر منيفولد ال 90

قیمت واشر منيفولد ال 90 به عوامل مختلفی مانند جنس و برند آن بستگی دارد.

جنس واشر: واشرهای منیفولد هوا از جنس ‌های مختلفی مانند فلز، الیاف و پلاستیک ساخته می ‌شوند.

برند: برندهای تولیدکننده واشر منیفولد هوا، قیمت ‌های متفاوتی را برای محصولات خود تعیین می کنند.

کیفیت: کیفیت ساخت و مواد اولیه واشر منیفولد نیز بر قیمت آن تاثیرگذار است.

خرید واشر منيفولد L90

برای خرید واشر منيفولد ال 90 می ‌توانید به فروشگاه ‌های لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید. همچنین می ‌توان از طریق فروشگاه ‌های آنلاین هم برای خرید این قطعه، اقدام کرد.

در هنگام خرید واشر منیفولد L90 به اصالت و کیفیت کالا توجه کرده و در خریدهای آنلاین، روش های پرداخت و ارسال کالا را هم بررسی کنید.

استعلام قیمت و خرید محصول واشر منیفولد ال 90

واشر منیفولد ال90

برای خرید و استعلام قیمت واشر منیفولد ال 90 فرم زیر را پر کنید:

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

نکاتی در مورد خرید واشر منيفولد L90

واشر منیفولد را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید.

قبل از خرید واشر منيفولد L90 از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

واشر منیفولد باید با نوع موتور و شرایط کارکرد آن، متناسب باشد.

هنگام خرید واشر منيفولد L90 به جنس، برند و کیفیت آن توجه کنید.

از خرید واشرهای تقلبی و بی‌ کیفیت خودداری نمایید.

جمع ‌بندی

واشر منیفولد هوا یک قطعه کوچک اما مهم در سیستم احتراق خودرو است که وظایف مهمی را بر عهده دارد. این واشر، در میان منیفولد هوا و سر سیلندر قرار می گیرد. واشر منیفولد هوا به دلیل طراحی خاص خود، موجب افزایش سرعت و فشار هوای وارد شده به موتور می شود که این امر، افزایش کارایی و بهره وری موتور، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی محیط زیست را به دنبال دارد.

کاربرد واشر منیفولد هوا در خودروها به دلیل اهمیت آن برای عملکرد بهینه موتور، بسیار حیاتی است. اگر این واشر خراب شود، عملکرد موتور تحت تأثیر قرار گرفته و ضمن افزایش نرخ مصرف سوخت و ایراد در سیستم خنک کننده خودرو، قدرت موتور هم کاهش پیدا می کند. لازم به ذکر است در صورت خرابی واشر منیفولد، باید سریعا به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

برای خرید واشر منیفولد L90، می ‌توانید به فروشگاه ‌های قطعات خودرو مراجعه کنید. همچنین می توان این قطعه را از فروشگاه ‌های آنلاین و وب ‌سایت ‌های معتبر خریداری کرد. در نظر داشته باشید که فارغ از روش خرید، پارامترهایی همچون کیفیت مواد استفاده شده، برند تولید کننده، تکنولوژی تولید، ابعاد و ویژگی ‌های فنی واشر منیفولد L90، بر قیمت آن تاثیرگذار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *