پایه

علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7 + تعویض دسته موتور پایین سمند ef7

علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7 همراه با عکس

علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7 یکی از مهم‌ترین مواردی است که در برخورد با این خودرو باید آن در نظر داشته و در کوتاه‌ترین زمان مشکل را پیگیری کرد. پارگی یا شکستگی در این نوع دسته موتور نشان‌دهنده خرابی آن بوده و باعث می‌شود تا در حین کار و حرکت خودرو، با لرزش مواجه شوید. این قطعه با وجود کوچک بودن، کم‌اهمیت نیست؛ بین شاسی و موتور ماشین نصب می‌شود و در صورت خرابی با نشانه‌هایی خاص و واضح، نیاز به ترمیم و تعمیر خود را فریاد می‌زند. دسته موتور پایین سمند ef7 وظیفه ثابت نگه‌داشتن موتور و گرفتن لرزش‌های آن را دارد و در مدل‌های مختلف روغنی و هیدرولیکی با علائمی متفاوت از هم را در بخش‌هایی خاص از موتور بروز می‌دهد.

دسته موتور و وظایف دسته موتور پایین سمند ef7

طراحی خودروها به نحوی است که موتور و گیربکس به هم متصل بوده و حرکت گیربکس می‌تواند سبب لرزش موتور شود. دسته‌موتورها در این زمان برای جلوگیری از تکان و لرزش بیش از حد در این بخش‌ها مورد استفاده قرار گرفته و به عدم جابه‌جایی و ثابت ماندن موتور و ارتعاش در داخل خودرو کمک می‌کنند. به‌طورکلی همواره ۲ یا ۳ دسته موتور (engine mount) در اغلب خودروها به کار می‌روند که یکی از آنها گیربکس را نگه داشته و مابقی آنها برای نگه‌داشتن موتور به کار می‌روند. به طور معمول یکی از دسته‌موتورها به موتور پیچ شده و دیگری به بدنه یا قاب ماشین متصل می‌شود. 

علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7

علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7

اصلی‌ترین و مهم‌ترین عاملی که می‌توان با مشاهده آن به طور قطعی عنوان کرد که دسته موتور پایین سمند ef7 خراب شده و در عملکرد خود به مشکل خورده، لرزش بیش از حد ماشین است. از دیگر علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7 می‌توان موارد زیر را عنوان کرد: 

کجی دسته موتور

دست موتور در خودرو با وظیفه اصلی خود یعنی تنظیم صحیح جایگاه موتور شناخته می‌شود. درصورتی‌که احتمال می‌دهید موتور سمند ef7 شما به یک طرف متمایل شده و سنگینی آن را در یک سمت خودرو احساس می‌کنید، به‌احتمال بالا می‌توان علت آن را آسیب‌دیدگی دسته موتور پایین عنوان کرد. برای این کار لازم است تا به طور منظم زیر خودروی خود را بررسی کنید تا در مدت‌زمان کوتاه‌تری از این مشکل آگاه شده و در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کرده باشید.

لرزش شدید

مهم‌ترین و رایج‌ترین علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7 لرزش شدید خودرو در بخش‌هایی چون غربیلک فرمان و دسته‌دنده است. در شرایطی که پس از روشن‌کردن خودروی خود متوجه این عامل شدید، برای بررسی دسته موتور پایین اقدام کنید؛ چرا که ممکن است آسیب آن جدی بوده و نیاز به تعویض و جایگزینی داشته باشد. هرچه که شدت خرابی این قطعه بیشتر باشد، به همان اندازه نیز تعداد و قدرت لرزش‌ها افزایش می‌یابد و صدای بلندتری نیز از موتور به گوش می‌رسد.

این عامل همچنین در زمان تعویض دنده با ضربه به موتور باعث می‌شود تا پلوس‌ها در هنگام دور گرفتن بیش از حد لرزیده و این لرزش را به کابین ماشین انتقال دهند. در طی زمان و با شدت‌گرفتن چنین ضرباتی، دنده به‌خوبی جا نمی‌افتد، تکان‌ها شدیدتر شده، موتور پایین آمده و روی رام یا سینی قرار می‌گیرد.

صدای ضربه یا کوبش

از دیگر علائم خرابی دسته موتور پایین سمند ef7 می‌توان به صدای ضربه یا کوبش از داخل محفظه موتور اشاره کرد. زمانی که موتور بیش از حد از محل اصلی قرارگیری خود فاصله گرفته باشد و با دیگر قطعات برخورد کند، این صدا به گوش می‌رسد.

 تعویض دسته موتور پایین سمند ef7

پوسیدگی قابل‌مشاهده

تمامی قطعات مورد استفاده در خودرو دارای عمر مفید مشخصی هستند و در اثر گذشت زمان یا استفاده نادرست دچار آسیب می‌شوند. درصورتی‌که مشغول به بررسی یا تعمیر هر یک از قطعات جلوبندی خودرو خود هستید، بهتر است تا در کنار آن دسته موتور را نیز ارزیابی کنید. وجود هرگونه ترک‌خوردگی یا تاب خوردگی در این بخش به این معناست که باید برای جایگزینی آن وارد عمل شوید. قسمت‌های لاستیکی این قطعه با نشانه‌هایی چون پوسته‌پوسته شدن و ترک‌خوردگی، فرا رسیدن پایان عمر مفید خود را اعلام می‌کنند.

شیلنگ‌های شکسته تسمه یا رادیاتور

یکی از علائم کمتر رایج خرابی دسته موتور پایین سمند ef7 که ممکن است با آن مواجه شوید، آسیب‌دیدگی و شکستگی شلنگ‌های رادیاتور و تسمه شناخته می‌شوند. این اتفاق در اثر شکستگی دسته موتور و وارد شدن فشار سنگینی موتور بر روی این شلنگ‌ها مخصوصاً آن هم در رانندگی با سرعت بالا رخ می‌دهد‌.

تعداد دسته موتور سمند ef7

تعویض دسته موتور پایین سمند ef7

با مشاهده هر یک از علائم خرابی دست موتور پایین سمند ef7، خود می‌توانید مراحل تعویض را به شکل زیر انجام دهید:

 • خودرو را با جک بلند کنید تا به‌اندازه کافی به دسته موتور دسترسی داشته باشید.
 • یک قطعه چوب 2×4 را بین جک و محفظه روغن قرار دهید تا از موتور پشتیبانی کند.
 • با استفاده از جک، موتور را به‌اندازه کافی بالا ببرید تا بتوانید دسته موتور را به‌خوبی ببینید.
 • روان‌کننده را روی دسته موتور، پیچ‌ومهره‌هایی که پایه موتور را به موتور و بدنه متصل می‌کنند اسپری کنید و چند دقیقه صبر کنید تا خیس بخورند.
 • با استفاده از آچار و سوکت مناسب، پیچ‌ومهره‌ها را باز کنید و دسته موتور را جدا کنید. اگر پیچ‌ومهره‌ها سفت هستند، از آچار بکس استفاده کنید.
 • دسته موتور جدید را با قبلی مقایسه کنید تا محل سوراخ‌های پیچ‌ومهره را پیدا کنید.
 • دسته موتور را در جای خود قرار دهید و مطمئن شوید که هر قسمت به‌درستی در جای خود قرار گرفته است.
 • پیچ‌ومهره‌ها را با استفاده از آچار ترک ببندید، چوب را از زیر خودرو خارج کرده و جک را پایین بیاورید.
 • موتور را روشن کنید و بررسی کنید که آیا لرزش دارد یا خیر. اگر لرزش وجود ندارد، کار تمام شده است.

* نکات مهم: 

 • از جک و پایه جک مناسب برای بلند کردن خودرو استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که تمام پیچ‌ومهره‌ها به طور کامل سفت شده‌اند.
 • هنگام کار با قطعات موتور، مراقب باشید که به آنها آسیب نرسانید.
 • در صورت عدم اطمینان از نحوه انجام کار یا مشاهده هرگونه نشتی یا صدای غیرعادی از یک مکانیک ماهر کمک بگیرید. 
 • از آچار و ابزار مناسب برای شل و سفت کردن پیچ‌ومهره‌ها استفاده کنید.

از باکیفیت‌ترین و استانداردترین انواع دسته موتور استفاده کنید تا دیگر با خرابی مجدد این قطعه و تعویض آن مواجه نشوید. به‌این‌ترتیب از آسیب رسیدن به قطعات جانبی خودرو خود و هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری خواهید کرد.

تعداد دسته موتور سمند ef7

سمند EF7 دارای دو دسته موتور است که در بخش‌های مختلفی‌ نصب شده و وظایف مختص به خود را دارند:

دسته موتور بالا (جلو)

  • محل قرارگیری: در قسمت جلویی موتور، بین موتور و شاسی خودرو
  • مدل: معمولاً از نوع لاستیکی با دو بوش فلزی
 • وظیفه:
 1. مهار و کنترل حرکات جانبی و عمودی موتور
 2. جذب ضربه و ارتعاشات موتور
 3. جلوگیری از منتقل‌شدن لرزش موتور به بدنه   

دسته موتور پایین (عقب)

  • محل قرارگیری: در قسمت زیرین موتور، بین موتور و شاسی خودرو
  • مدل: معمولاً از نوع هیدرولیکی یا لاستیکی با بوش فلزی
 • وظیفه:
 1. تحمل وزن موتور
 2. جذب تنش‌ها و گشتاورهای پیچشی موتور
 3. جلوگیری از افتادگی موتور

هر دو دسته موتور برای عملکرد صحیح موتور و خودرو ضروری هستند. بااین‌حال دسته موتور بالا نقش مهمی در کنترل حرکات جانبی و عمودی موتور دارد و از لرزش و ارتعاش بدنه خودرو جلوگیری می‌کند؛ درحالی‌که دسته موتور پایین سمند ef7 وظیفه تحمل وزن موتور و جذب تنش‌ها و گشتاورهای پیچشی را بر عهده داشته و از افتادگی موتور جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که بهترین مدل و برند دسته موتور برای سمند EF7 شما به عوامل مختلفی مانند بودجه، نوع رانندگی و نیازهایتان بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال بهتر است در ابتدا به نوع رانندگی خود توجه کنید؛ اگر رانندگی پر سرعتی دارید یا به طور متوسط از خودرو در مسیرهای ناهموار استفاده می‌کنید، بهتر است از دسته‌موتورهای هیدرولیکی استفاده کنید. در مقابل اگر به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های خود هستید، دسته‌موتورهای لاستیکی برایتان مناسب‌تر خواهند بود؛ چراکه معمولاً از دسته‌موتورهای هیدرولیکی ارزان‌تر هستند.

دلایل خرابی دسته موتور سمند ef7

دلایل خرابی دسته موتور سمند ef7

دلایل بسیار زیادی را می‌توان مطرح کرد که به چه دلیلی دسته موتور سمند ef7 زودتر از حد معمول و گذراندن عمر خود مشکل به مشکل می‌خورد. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

 • نصب نادرست

دسته موتور باید به‌درستی در جای خود نصب شود تا به‌درستی کار کند و عمر بیشتری داشته باشد. اگر دسته موتور به‌درستی نصب نشود، در معرض سایش و برخورد با قطعات دیگر قرار می‌گیرد و عمر آن کوتاه می‌شود. به همین دلیل، اگر تخصص کافی برای نصب آن را ندارید، بهتر است این کار را به یک مکانیک بسپارید.

 • تصادف سنگین

گاهی اوقات تصادف سنگین ممکن است باعث آسیب‌دیدگی یا جابه‌جاشدن دسته موتور شود. در چنین مواردی، باید دسته موتور را تعویض کرد.

 • رانندگی نامناسب

برخی افراد متأسفانه رانندگی پرشتاب و تهاجمی دارند که می‌تواند به دسته موتور آسیب برساند. استفاده نادرست از کلاچ یا فشارآوردن به دنده‌ها به راحتی به دسته موتور آسیب می‌زند.

 • نشت روغن‌موتور

نشت روغن‌موتور روی دسته موتور می‌تواند باعث نرم‌شدن و آسیب‌دیدگی لاستیک آن شود. در صورت مشاهده هرگونه نشتی روغن، باید محل آن را پیدا کرده و نسبت به رفع آن اقدام کرد.

 • فرسودگی دسته موتور

یکی از دلایل رایج خرابی دسته موتور، فرسودگی آن به‌مرورزمان است. دسته موتور معمولاً بخش‌های لاستیکی دارد که به‌مرورزمان ساییده شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. هرچه این قطعه کهنه‌تر شود، فشار بیشتری به آن وارد می‌شود و در نتیجه ترک‌های کوچکی در آن ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به نشت مایع درون آن شود.

خرید و استعلام قیمت دسته موتور پایین EF7

رانندگی در مسافتی طولانی با دسته موتور خراب به‌هیچ‌وجه ایده‌آل نیست و توصیه نمی‌شود. درحالی‌که امکان دارد خرابی دسته موتور خودرو در همان ابتدا با فاجعه‌ای جدی همراه نباشد، ادامه رانندگی با چنین قطعة معیوبی تنها احتمال خرابی موتور ماشین و هزینه‌های سرسام‌آور را افزایش می‌دهد. برای جلوگیری ازاین‌دست اتفاقات ناگوار، کافی است تا با ما در مجموعه جاوید امروز تماس بگیرید.

به اطلاع کلیه مشتریان گرامی می‌رسد که ما در فروشگاه اینترنتی جاوید امروز اسپادانا، عرضه‌کنندة قطعات یدکی خودرو با کیفیت بالا و قیمت مناسب، دسته موتور پایین راست EF7 را به موجودی انبار خود اضافه کرده‌ایم و می‌توانیم این محصول را که به طور دقیق با مشخصات فنی خودروی شما تطابق دارد را در زمانی کوتاه به دستتان برسانیم. مزایای ویژه‌ای که با خرید از فروشگاه جاوید به آنها دست می‌یابید، عبارت‌اند از: 

 • ارسال سریع و مطمئن به سراسر کشور
 • ضمانت اصالت و سلامت کالا
 • امکان استعلام قیمت و ثبت سفارش به‌صورت آنلاین
 • پشتیبانی 24 ساعته
 • تنوع گسترده قطعات یدکی خودرو
 • قیمت‌های رقابتی و مقرون‌به‌صرفه

شما می‌توانید برای استعلام قیمت دقیق و ثبت سفارش دسته موتور پایین سمند EF7، با شماره‌های درج شده در وب‌سایت ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *