پایه

علائم خرابی دسته موتور گرد فلزی پژو 405 چیست؟

دسته موتور گرد فلزی چیست؟!

دسته موتور یکی از قطعات حیاتی در خودرو است که وظایف مهمی را بر عهده دارد. این قطعه، لرزش و ارتعاشات ناشی از موتور را جذب کرده و از انتقال آنها به اتاق و شاسی خودرو جلوگیری می ‌کند. در این مقاله، به بررسی جامع دسته موتور گرد فلزی خودرو می ‌پردازیم و به سوالاتی که ممکن است برای شما مطرح شود هم پاسخ خواهیم داد.

دسته موتور گرد فلزی چیست؟

دسته موتور گرد فلزی، نوعی از دسته موتور است که از جنس فلز (معمولاً فولاد) ساخته شده و به شکل گرد می ‌باشد. این نوع دسته موتور در خودروهای مختلف، به خصوص خودروهای با موتور پرقدرت، کاربرد دارد.

وظایف دسته موتور گرد فلزی

جذب لرزش و ارتعاشات موتور: وظیفه اصلی دسته موتور گرد فلزی، جذب لرزش و ارتعاشات ناشی از احتراق در موتور، سرعت گرفتن های ناگهانی و عبور از ناهمواری ها و جلوگیری از انتقال آنها به اتاق و شاسی خودرو است. این امر باعث می‌ شود تا ضمن جلوگیری از وارد شدن آسیب به سایر قطعات خودرو، رانندگی نرم ‌تر و راحت ‌تری هم داشته باشید.

حفظ تعادل موتور: دسته موتور گرد فلزی به حفظ تعادل موتور در جای خود کمک می ‌کند. این امر از جابجایی موتور در هنگام ترمزگیری، شتاب گیری و عبور از ناهمواری ‌ها جلوگیری می ‌کند.

کاهش صدا: دسته موتور گرد فلزی با جذب لرزش و ارتعاشات، کاهش صدای موتور در داخل کابین خودرو را هم به همراه دارد.

علائم خرابی دسته موتور فلزی

انواع دسته موتور خودرو

دسته موتور هیدرولیکی: این نوع دسته موتور از مایع برای جذب لرزش و ارتعاشات استفاده می‌ کند. دسته موتورهای هیدرولیکی نرم ‌تر از دسته موتورهای فلزی هستند و لرزش و ارتعاشات را هم به طور موثرتری جذب می ‌کنند.

دسته موتور فلزی: این دسته موتور از جنس فلز (معمولاً فولاد) ساخته شده و از استحکام بالایی برخوردار است. دسته موتورهای فلزی ارزان ‌تر از دسته موتورهای هیدرولیکی هستند؛ با این حال لرزش و ارتعاشات را به طور کامل جذب نمی ‌کنند.

دسته موتور پلاستیکی: این نوع دسته موتور از جنس پلاستیک سخت ساخته شده و از وزن کمی برخوردار است. دسته موتورهای لاستیکی ارزان ‌تر از دسته موتورهای فلزی هستند؛ اما عمر مفید کوتاه‌ تری دارند.

تفاوت دسته موتور گرد فلزی و پلاستیکی

جنس: دسته موتور گرد فلزی از جنس فلز (معمولاً فولاد) و دسته موتور گرد پلاستیکی از جنس پلاستیک سخت ساخته شده است.

قیمت: دسته موتور گرد فلزی ارزان ‌تر از دسته موتور گرد هیدرولیکی و گران‌ تر از دسته موتور گرد پلاستیکی است.

عمر مفید: دسته موتور گرد فلزی عمر مفید طولانی ‌تری نسبت به دسته موتور گرد پلاستیکی دارد.

قابلیت جذب لرزش: دسته موتور گرد فلزی، لرزش و ارتعاشات را تا حد قابل قبولی کنترل و مهار می کند. این در حالی است که دسته موتور گرد پلاستیکی لرزش و ارتعاشات را به طور موثری جذب می‌ کند.

علل و علائم خرابی دسته موتور فلزی

اصلی ترین علل خرابی دسته موتور خودرو، ایراد در سیستم تعلیق، سرعت گیری ناگهانی، وارد شدن ضربه به شاسی خودرو، تنظیم نادرست موتور و دسته موتور، عبور سریع از روی دست اندازها و استفاده از دسته موتورهای تقلبی می باشند. در صورت وجود هر گونه ایراد در دست موتور با علائمی نظیر موارد زیر روبه رو می شوید. لازم به ذکر است در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، باید در اسرع وقت به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

لرزش بیش از حد موتور: لرزش بیش از حد موتور، به خصوص در هنگام ترمزگیری، شتاب گیری و عبور از ناهمواری ‌ها، می ‌تواند از علائم خرابی دسته موتور فلزی باشد.

صدای ناهنجار از موتور: شنیدن صدای ناهنجار از موتور، به ویژه هنگام استارت زدن، از علائم خرابی دسته موتور فلزی است.

پایین رفتن موتور از جای اصلی: این مورد به راحتی قابل تشخیص بوده و بروز آن نشان دهنده وجود ایراد در دسته موتور می باشد.

دسته موتور گرد فلزی

چگونه از پارگی دسته موتور پیشگیری کنیم؟

رانندگی با احتیاط: رانندگی با احتیاط و اجتناب از ترمزگیری و شتاب گیری ناگهانی می ‌تواند به عمر مفید دسته موتور خودرو اضافه کند.

سرویس دوره ‌ای خودرو: سرویس دوره ‌ای خودرو و بررسی وضعیت دسته موتور توسط مکانیک به شناسایی و رفع مشکلات احتمالی در مراحل ابتدایی کمک می کند.

استفاده از قطعات یدکی باکیفیت: استفاده از قطعات یدکی باکیفیت و اورجینال هم می ‌تواند موجب افزایش عمر مفید دسته موتور خودرو شود.

قیمت دسته موتور گرد فلزی پژو 405

قیمت دسته موتور گرد فلزی پژو 405 با توجه به برند و کیفیت آن متغیر است. گفتنی است، دسته موتورهای جاوید ضمن داشتن کیفیت بالا از قیمت مناسبی هم برخوردار هستند.

خرید دسته موتور گرد فلزی 405

برای خرید دسته موتور گرد فلزی 405 می ‌توانید به فروشگاه‌ های لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید. همچنین می‌ توانید این قطعه را از طریق فروشگاه‌ های آنلاین لوازم یدکی خودرو مانند جاوید امروز اسپادانا هم خریداری نمایید.

پاسخ به چند سوال متداول

  • عمر مفید دسته موتور گرد فلزی پژو 405 چقدر است؟

عمر مفید دسته موتور گرد فلزی پژو 405 به طور متوسط بین 50 تا 100 هزار کیلومتر است.

  • چگونه می‌ توان از خرابی دسته موتور گرد فلزی پژو 405 پیشگیری کرد؟

رانندگی با احتیاط، سرویس دوره ‌ای خودرو و استفاده از قطعات یدکی باکیفیت می ‌تواند به عمر مفید دسته موتور گرد فلزی پژو 405 اضافه کند.

نکات مهم در زمینه دسته موتور خودرو

قبل از خرید دسته موتور گرد فلزی پژو 405، جهت داشتن یک انتخاب خوب، حتماً با یک مکانیک مشورت کنید.

از فروشگاه ها و مراکز معتبر خرید کنید.

در هنگام خرید اصالت کالا را بررسی نمایید.

در خریدهای اینترنتی، نحوه پرداخت و ارسال محصول را بررسی کنید.

جمع بندی

دسته موتور خودرو یکی از قطعات مهم خودرو است که با مهار لرزش و ارتعاشات، رانندگی ایمن و راحتی را برای سرنشینان فراهم می کند.

دسته موتور خودرو در انواع مختلفی مانند دسته موتور‌های فلزی، دسته ‌های پلاستیکی و دسته موتور‌های هیدرولیکی به بازار عرضه می شود.

تفاوت اصلی بین دسته موتور گرد فلزی و پلاستیکی خودرو در مقاومت و بازدهی آنها است. دسته‌ های فلزی به دلیل ساختار محکم خود، طول عمر بیشتری دارند اما دسته موتور پلاستیکی منعطف تر بوده و لرزش ها را بهتر مهار می کند.

از سری علل خرابی دسته موتور گرد فلزی خودرو نیز می توان به سرعت گیری ناگهانی، عدم نگهداری صحیح و تعویض در موعد مقرر، تنظیم نادرست دسته موتور و وارد شدن ضربه به شاسی خودرو اشاره کرد. علائم خرابی این دسته‌ ها هم شامل صدا و لرزش غیر عادی و پایین رفتن موتور از جای اصلی می باشد. توجه داشته باشید که در صورت وجود هر گونه علامت خرابی، باید سریعا تعمیرات لازم را انجام دهید.

گفتنی است، برای پیشگیری از پارگی دسته موتور گرد فلزی خودرو، بهتر است به طور مرتب دسته موتور را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. همچنین، رانندگی صحیح و استفاده از قطعات با کیفیت هم بر افزایش راندمان دسته موتور فلزی تاثیر دارند.

در این مقاله به طور خاص، دسته موتور خودرو پژو 405 بررسی شد. دسته موتور گرد فلزی پژو 405 یکی از قطعات حیاتی در این خودرو است که وظایف مهمی را بر عهده دارد. این قطعه لرزش و ارتعاشات ناشی از موتور را جذب و از انتقال آنها به اتاق و شاسی خودرو جلوگیری می ‌کند. عمر مفید دسته موتور گرد فلزی پژو 405 به طور متوسط بین 50 تا 100 هزار کیلومتر است. با رانندگی با احتیاط، سرویس دوره ‌ای خودرو و استفاده از قطعات یدکی باکیفیت می ‌توان از خرابی دسته موتور گرد فلزی پژو 405 پیشگیری کرد.

قیمت دسته موتور گرد فلزی پژو 405 و دیگر خودروها هم معمولاً بسته به کیفیت و جنس آن متغیر است. برای خرید دسته موتور گرد فلزی، بهتر است به فروشگاه‌ ها و تامین کنندگان معتبر و با تجربه مراجعه کنید تا از کیفیت و قیمت مناسب محصولات آنها برخوردار شوید.

 

استعلام قیمت و خرید محصول دسته موتور گرد فلزی 405

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *