پایه

هوزینگ ترموستات چیست؟ علائم خرابی هوزینگ ترموستات 405

علائم خرابی هوزینگ ترموستات پژو 206، پژو 405، TU5

اغلب ساخت و استفاده از لوازم و تجهیزات صنعتی با چالش های مختلفی رو به رو است. یکی از اصلی ترین این چالش ها که در میان اکثر سیستم های صنعتی هم مشترک است، افزایش دمای قطعات و کنترل دما می باشد. در همین راستا، ترموستات ها جهت پاسخ دهی به این چالش و رفع این نیاز، پا به عرصه گذاشته اند. در بسیاری از سیستم های صنعتی به ویژه خودروها، ترموستات با بهره گیری از اجزای خود، دمای محیط را کنترل کرده و نهایتا عملکرد سیستم را بهبود می بخشد. یکی از اجزای به کار رفته در ترموستات که نقش پر رنگی در تعیین کیفیت عملکرد ترموستات دارد، هوزینگ ترموستات است. اکنون سوال اینجا است که هوزینگ ترموستات چیست و چرا از آن به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ترموستات، یاد می شود؟

در ادامه هوزینگ ترموستات را به طور کامل بررسی کرده و نکاتی در زمینه عیب یابی آن نیز، بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

هوزینگ ترموستات چیست؟

هوزینگ ترموستات، محفظه ای در میان موتور و رادیاتور خودرو است که ترموستات در آن قرار می گیرد. هوزینگ ضمن داشتن قیمت مناسب و بازدهی خوب، از مقاومت حرارتی خوبی هم برخوردار است. گفتنی است این قطعه، تعویض راحتی هم دارد.

عملکرد هوزینگ ترموستات

هوزینگ ترموستات نقشی حیاتی در سیستم خنک کننده دارد. به گونه ای که عملکرد هوزینگ می تواند به صورت مستقیم بر بازدهی خودرو تاثیر بگذارد. بدین صورت که هوزینگ از ترموستات در برابر آسیب های فیزیکی و آلودگی ها محافظت می کند. همچنین هوزینگ ترموستات، در صورت افزایش دمای موتور خودرو از حد استاندارد، با باز و بسته کردن دریچه ترموستات، به تنظیم دمای موتور و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن کمک می کند. به بیان دیگر، زمانی که دریچه ترموستات به کمک هوزینگ باز می شود، سیال خنک کننده با حرکت به داخل رادیاتور، شروع به انجام کار خود می کند.

علائم خرابی هوزینگ ترموستات پژو 405

انواع هوزینگ ترموستات

هوزینگ ترموستات در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند:

 • هوزینگ فلزی: این نوع هوزینگ از آلیاژهای فلزی مانند آلومینیوم ساخته شده و مقاومت بالایی در برابر حرارت و فشار دارد.
 • هوزینگ پلاستیکی: این هوزینگ نیز، از مواد پلیمری مانند پلاستیک ساخته می شود. هوزینگ های پلاستیکی وزن کمتری نسبت به هوزینگ فلزی دارند.
 • هوزینگ ترموستات برقی: این نوع هوزینگ به یک المنت گرمایشی مجهز است که به گرم شدن سریع تر موتور در هوای سرد کمک می کند.

از زاویه ی دیگری هم می توان هوزینگ ها را دسته بندی کرد.

 • هوزینگ یکپارچه به ترموستات: این هوزینگ ها بیشتر در خودروهای مدل بالا به کار رفته و تعویض آنها هم راحت است.
 • هوزینگ مستقل: این نوع هوزینگ ترموستات، نقطه اتصالی با ترموستات ندارد. در پی این امر، در صورت بروز هر گونه خرابی و ایراد در ترموستات، رفع ایرادات علاوه بر هزینه و زمان، مهارت بیشتری را هم طلب می کند.

علائم خرابی هوزینگ ترموستات

خرابی هوزینگ ترموستات می تواند عملکرد سیستم خنک کننده موتور را مختل کرده و به موتور آسیب برساند. برخی از علائم خرابی هوزینگ ترموستات به شرح زیر می باشند.

نشت آب از هوزینگ: نشتی آب از هوزینگ یکی از شایع ترین علائم خرابی آن است.

گرم شدن بیش از حد موتور: افزایش دمای موتور به صورت نامتعارف نیز، ممکن است نتیجه ی ایراد در هوزینگ ترموستات باشد.

عملکرد نامناسب فن خنک کننده: اگر فن خنک کننده به درستی کار نکند، احتمالا مشکل از هوزینگ ترموستات می باشد.

کاهش دمای بخاری: در صورت خرابی هوزینگ ترموستات، ممکن است بخاری داخل خودرو هم با مشکل مواجه شود.

علائم خرابی هوزینگ ترموستات

دلایل خرابی هوزینگ ترموستات

هوزینگ ترموستات به مرور زمان و به دلیل عوامل مختلفی خراب شده و کارایی روز اول خود را نخواهد داشت. برخی از دلایل خرابی هوزینگ ترموستات عبارتند از:

فرسودگی: هر قطعه ای بعد از یک مدت، کارایی خود را از دست می دهد. هوزینگ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بعد از مدتی، باید آن را تعویض کرد.

پوسیدگی و خوردگی: هوزینگ های فلزی به مرور زمان دچار پوسیدگی و خوردگی می شوند.

جرم گرفتگی: جرم و رسوبات موجود در آب نیز، می تواند به مرور زمان مسیرهای داخل هوزینگ را مسدود کند.

ضربه و آسیب فیزیکی: ضربه و تصادف می تواند به هوزینگ ترموستات آسیب برساند.

استفاده از قطعات یدکی نامرغوب: استفاده از قطعات یدکی نامرغوب و تقلبی هم ممکن است عمر هوزینگ ترموستات را کوتاه کند.

بهترین زمان تعویض هوزینگ ترموستات

بهترین زمان برای تعویض هوزینگ ترموستات عموما به عواملی همچون شرایط محیطی، نحوه استفاده و شرایط اولیه هوزینگ بستگی دارد. با این حال، در صورت مشاهده علائم خرابی هوزینگ ترموستات، باید آن را تعویض کرد. لازم به ذکر است، تعویض به موقع هوزینگ، از آسیب دیدن موتور و سایر اجزای سیستم خنک کننده جلوگیری می کند.

عوامل موثر بر عملکرد هوزینگ ترموستات

عوامل مختلفی بر عملکرد هوزینگ ترموستات تاثیر می گذارند که کیفیت و جنس هوزینگ، اولین و مهمترین عامل می باشد. هوزینگ های باکیفیت و مرغوب عمر طولانی تری داشته و در برابر حرارت و فشار هم، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهند.

شرایط آب و هوایی نیز بر عملکرد هوزینگ اثر دارد. توجه داشته باشید که رانندگی با سرعت بالا و در شرایط سخت هم به هوزینگ ترموستات فشار بیشتری وارد می کند.

هوزینگ ترموستات

خرید هوزینگ ترموستات

در هنگام خرید هوزینگ ترموستات، باید چند پارامتر را در نظر داشته باشید.

مدل خودرو: حتماً هوزینگ مناسب با مدل خودرو خود را تهیه کنید.

جنس: هوزینگ‌ ها از جنس ‌های مختلفی مانند پلاستیک، فلز و آلومینیوم ساخته شده اند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارا است.

قیمت: قیمت هوزینگ ترموستات ‌ها با توجه به جنس، برند و کیفیت ساخت آنها متفاوت است.

نهایتا پیشنهاد می شود جهت خرید قطعات اصل و باکیفیت، به فروشندگان معتبر مراجعه کنید. همچنین، در صورتی که از فروشگاه های اینترنتی خرید می کنید، ضمن بررسی روش های پرداخت و نظرات سایر مشتریان، از اصالت و کیفیت کالا هم اطمینان حاصل کنید.

سوالات متداول

 • هوزینگ ترموستات خودرو پژو ۴۰۵ در کجا قرار دارد؟

هوزینگ ترموستات پژو ۴۰۵ در مسیر لوله ‌های آب سیستم خنک‌کننده موتور قرار دارد. برای پیدا کردن دقیق محل آن، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کاپوت را باز کرده و به محفظه موتور نگاه کنید.
 2. شلنگ ‌های رادیاتور را پیدا کنید.
 • هوزینگ ترموستات در محل اتصال شلنگ ‌های رادیاتور به موتور قرار دارد.

نکاتی برای پیدا کردن هوزینگ ترموستات:

هوزینگ ترموستات معمولا یک قطعه فلزی یا پلاستیکی کوچک است.

هوزینگ در نزدیکی رادیاتور قرار گرفته است.

هوزینگ ترموستات عموما دارای دو یا سه شلنگ است که به آن متصل می ‌شوند.

 • علائم خرابی هوزینگ ترموستات خودرو ۴۰۵ چیست؟

علائم خرابی هوزینگ ترموستات خودرو ۴۰۵ شامل گرم شدن بیش از حد یا ناپایداری دمای موتور، نشتی سیال خنک ‌کننده، عدم عملکرد صحیح بخاری، بالا رفتن دمای آب رادیاتور، کاهش راندمان موتور و ایجاد رسوب در سیستم خنک‌ کننده می باشد.

در صورت مشاهده هریک از این علائم، سریعا به یک مکانیک مراجعه کنید تا هوزینگ ترموستات را بررسی و در صورت نیاز آن را تعویض کند.

 • نحوه تعویض هوزینگ ترموستات چگونه است؟

در ابتدا مایع خنک کننده را از موتور تخلیه کرده و سپس شلنگ ها را از هوزینگ ترموستات جدا کنید. در گام بعد، هوزینگ ترموستات را از موتور جدا کنید و هوزینگ جدید را نصب نمایید. نهایتا، شلنگ ها را به هوزینگ ترموستات جدید وصل کرده و مایع خنک کننده را هم به موتور اضافه کنید.

 • هزینه تعویض هوزینگ ترموستات چقدر است؟

هزینه تعویض هوزینگ به عوامل مختلفی مانند نوع خودرو، مدل و برند هوزینگ، هزینه اجرت تعویض و هزینه های جانبی وابسته است.

نوع خودرو: قیمت هوزینگ ترموستات برای خودروهای مختلف متفاوت است. به طور کلی، هوزینگ ترموستات برای خودروهای خارجی گرانتر از خودروهای داخلی است.

مدل هوزینگ: هوزینگ ترموستات در مدل‌ های مختلف و با قیمت ‌های متفاوتی عرضه می ‌شود.

برند هوزینگ: برندهای مختلف هوزینگ ترموستات، کیفیت ‌های متفاوتی داشته و قیمت آنها نیز متفاوت است.

هزینه اجرت تعویض: دستمزد تعمیرکار برای تعویض هوزینگ ترموستات به نوع تعمیرگاه و تجربه تعمیرکار بستگی دارد.

هزینه جانبی: ممکن است برای تعویض هوزینگ ترموستات به لوازم جانبی مانند واشر، بست و ضد یخ نیاز داشته باشید که این موارد نیز به هزینه نهایی تعویض، اضافه می‌ شوند.

جمع بندی

هوزینگ ترموستات قطعه ‌ای در سیستم خنک‌کننده موتور است که نقش بسیار مهمی در تعیین عملکرد و عمر ترموستات خودرو دارد.

از نظر نحوه عملکرد، هوزینگ ترموستات به چند دسته تقسیم بندی می شوند. این دسته بندی، ترموستات ‌های مکانیکی که از عنصر موم برای تنظیم دما استفاده می‌ کنند و ترموستات ‌های الکترونیکی که با استفاده از حسگرها و واحدهای الکترونیکی دما را کنترل می ‌کنند، را شامل می شود.

علائم خرابی هوزینگ ترموستات نیز، شامل نشانه ‌هایی مانند تغییرات نامعتارف دمای موتور یا نشتی سیال خنک‌کننده می باشد. گفتنی است، خرابی هوزینگ ترموستات ممکن است به علت فرسایش، زنگ زدگی یا ضربه و آسیب فیزیکی باشد.

هوزینگ ترموستات پژو ۴۰۵ معمولا در نزدیکی موتور و پمپ آب قرار دارد. خرابی  هوزینگ ترموستات پژو 405 نیز نشانه هایی از قبیل نشتی آب، گرم شدن بیش از حد موتور و عملکرد نامناسب بخاری دارد. گفتنی است، نشتی آب اغلب نتیجه ترک خوردگی و یا شکستگی هوزینگ است. همچنین، اگر هوزینگ به درستی کار نکند، ممکن است موتور بیش از حد گرم شده و بخاری هم کار خود را به خوبی انجام ندهد.

در صورت تمایل به تعویض هوزینگ ترموستات، می توانید به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که هزینه تعویض هوزینگ، به پارامترهایی از قبیل نوع خودرو، مدل و برند هوزینگ، هزینه اجرت تعویض و هزینه های جانبی بستگی دارد.

برای استعلام قیمت و خرید هوزینگ ترموستات براساس خودروی خود به یکی از  لینک های زیر مراجعه کنید.

خرید و قیمت هوزینگ ترموستات رانا

خرید و قیمت هوزینگ ترموستات ال 90

خرید و قیمت هوزینگ ترموستات EF7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *