پایه

علت صدای جلوبندی ال 90 + علائم خرابی جلوبندی ال 90

عوامل مؤثر بر قیمت جلوبندی ال 90

یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین خودروهای حال حاضر ایران، تندر 90 یا همان ال 90 است که با کیفیت بالای خود شناخته می‌شود. مشکلات مربوط به جلوبندی این خودرو باوجوداینکه چندان شایع نیستند؛ اما می‌توانند سبب نگرانی بیش‌ازپیش مالکان آن شوند. همچنین اغلب نیز می‌توان به وجود آنها با تشخیص صداهای عجیب و متفاوت این بخش پی برد. اگر به دنبال علت صدای جلوبندی ال 90 خود هستید، لازم است تا قطعات مختلف آن نظیر فنر‌ها و کمک‌فنرها، دستگاه تعلیق، فرمان و جعبه‌فرمان را بررسی کنید. با شناخت زودهنگام علت صدای جلوبندی ال 90، از حرکت روان و راحت خودرو خود در زمان عبور از سطوح نا‌هموار و دست‌اندازها مطمئن شوید.

وظایف جلوبندی ال 90

سیستم تعلیق و جلوبندی در خودروی ال 90 اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که سلامت بسیاری از قطعات به آن وابسته است. تعدادی از قطعات سیستم تعلیق ال 90 در بخش جلوبندی این خودرو قرار داشته و به‌این‌ترتیب در ایجاد رانندگی راحت و فرمان‌پذیری بهتر خودرو در حال حرکت و ردشدن از سطوح ناهموار اثرگذار است. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند ضربات ناگهانی به قطعات خودرو وارد سازد، عبور از دست‌اندازها به شمار می‌رود. 


علت صدای جلوبندی ال 90

زمانی که کابین دچار لرزش شدید می‌شود، سیستم جلوبندی با کاهش انتقال این ضربات و لرزش‌ها به کابین و جلوبندی خودرو، مانع از خطرات جانبی دیگر بخش‌ها می‌شود. به‌طورکلی نقش هدایت خودرو بر عهده محور چرخ‌های جلو بوده و اهمیت سیستم تعلیق در قسمت جلویی و جلوبندی، بسیار بیشتر از قسمت عقب خودرو است. همچنین باتوجه‌به قرارگیری فرمان و میل‌فرمان نیز در این بخش، هدایت خودرو به آن وابستگی بسیار زیادی دارد.

 

علائم خرابی جلوبندی ال 90

راه‌های تشخیص خرابی و آسیب‌دیدگی قطعات جلوبندی ال 90 چندان ساده نیست؛ شما باید هم‌زمان بخش‌های مختلف این بخش را مورد توجه قرار دهید. مهم‌ترین علائمی که بر خرابی این قیمت از خودرو خود با آنها مواجه می‌شوید عبارت‌اند از:

انحراف فرمان

یکی از خطرناک‌ترین علائم خرابی سیستم جلوبندی، منحرف‌شدن فرمان به یک سمت، در هنگام رها کردن آن است. علاوه بر این ممکن است تا در زمان پیچیدن بر سرپیچ‌ها فرمان به یک سمت کشیده شود. این علامت به‌هیچ‌وجه خوب نیست و باید سریعاً با مراجعه به تعمیرگاه تخصصی ال نود، آن را رفع کرد.

صداهای عجیب در هنگام عبور از موانع

علت صدای جلوبندی ال 90 می‌تواند خرابی در کمک‌فنرها و میل تعادل این خودرو باشد. درصورتی‌که کمک‌فنرها و قطعاتی مانند میل تعادل سالم نباشند، نمی‌توانند ضربات را به خود جذب کرده و به‌این‌ترتیب سبب لرزش کابین خودرو می‌شوند. این بخش‌ها در خودروهای گران‌قیمت، با کیفیت بالا طراحی و به کار گرفته می‌شوند و به‌این‌ترتیب هیچ‌گونه احساس ناخوشایندی را در حین عبور از دست‌اندازها ایجاد نمی‌کنند. 

لرزش فرمان در سرعت‌های بالا

بالانس نبودن چرخ‌ها و وجود مشکل در قطعاتی همچون سیبک‌ها به‌عنوان قطعات اصلی جلوبندی خودرو ال ۹۰ می‌توانند سبب لرزش فرمان مخصوصاً در سرعت‌های بالا شوند. همچنین درصورتی‌که ساییدگی در آج‌های لاستیک‌های خودرو به‌صورت ناهماهنگ رخ دهد، می‌تواند سبب این مشکل شود.

 

اجزای تشکیل‌دهنده جلوبندی ال 90

سلامت کامل اجزای تشکیل‌دهنده جلوبندی ال 90 در زمان عبور از جاده‌های ناهموار، با عدم انتقال لرزش چرخ‌ها و موتور به کابین، نقش مهمی در راحتی سرنشینان ایفا می‌کنند. 


اجزای تشکیل‌دهنده جلوبندی ال 90

حفظ تعادل خودرو در هنگام حرکت اصلی‌ترین وظیفه جلوبندی ال ۹۰ است و در اثر هماهنگی قطعات زیر رخ می‌دهد:

 • سیستم فرمان
 • سیستم تعلیق در جلو
 • اکسل
 • سیبک‌ها
 • فنر و کمک‌فنرهای جلو
 • میل تعادل و میل موج‌گیر
 • بلبرینگ و توپی چرخ‌ها
 • سیستم چرخ‌ها

 

علت صدای جلوبندی ال 90

اصلی‌ترین و مهم‌ترین علت صدای جلوبندی ال 90 به‌خصوص در سرعت‌های بالا و عبور از موانع و دست‌اندازها، خرابی و مشکل در کمک‌فنرها و میل تعادل است. اگر در هنگام رانندگی با خودروی خود، صداهای غیرعادی را از قسمت جلوی خودروی خود نظیر جعبه‌فرمان و دستگاه تعلیق شنیدید که با لرزش‌های نامتعارفی نیز همراه بود، به‌احتمال زیاد این قطعات نیاز به تعمیر یا تعویض دارند. جالب است بدانید که گاهی اوقات می‌توان با روغن‌کاری کمک‌فنرها به راحتی چنین صداهای آزاردهنده‌ای را از بین برد. 

دقت داشته باشید که عدم تعمیر جلوبندی ال 90 در زمان معین و پس از مشاهده کوچک‌ترین اخطار، علاوه بر اینکه توانایی آن را دارد تا عمر مفید خودروی را تا درصد زیادی کاهش دهد، سبب مشکلات جبران‌ناپذیری از جمله مشکل در حرکت خودرو نیز می‌شود. 

 

نحوه تعمیر جلوبندی ال 90

تعمیر جلوبندی ال 90 و به‌طورکلی هر خودرویی امری حساس و پیچیده بوده و نیاز به تعویض یا دست‌کاری قطعات فنی زیادی دارد. بر همین اساس به‌هیچ‌وجه نباید به‌صورت شخصی و بدون دانش کافی انجام شود. بااین‌حال قبل از مراجعه به تعمیرگاه تخصصی در این زمینه نکات زیر را بررسی کنید:

 • سعی کنید منبع صدا را مشخص کنید. آیا صدا از یک چرخ خاص می‌آید؟ آیا هنگام چرخش فرمان، ترمز کردن یا شتاب گیری صدا بدتر می‌شود؟
 • به نوع صدا توجه کنید. آیا صدا تق‌تق، جیرجیر، ساییدن، کوبیدن، لرزش، ناله یا غرغر است؟
 • به زمان وقوع صدا توجه کنید. آیا صدا همیشه وجود دارد، یا فقط در شرایط خاص مانند هنگام رانندگی در دست‌اندازها یا سرعت دست‌اندازها رخ می‌دهد؟

  علائم خرابی جلوبندی ال 90

پس از عیب‌یابی و تعیین قطعاتی که نیاز به تعویض یا تعمیر دارند، آنها را از خودرو جدا کنید. این کار بسته به نوع قطعه‌ای که باید از ال 90 جدا شود، می‌تواند به ابزارهای مختلفی مانند آچار و جک نیاز داشته باشد. همچنین حتماً قبل از جداکردن هر گونه قطعه، از آنها عکس بگیرید یا نموداری تهیه کنید تا مونتاژ دوباره آنها برایتان ساده‌تر شود.

پس از جداکردن قطعات آسیب‌دیده، باید آنها را تعمیر یا با قطعات جدید تعویض کنید. اگر قطعه تنها کمی فرسوده شده باشد، ممکن است بتوان آن را با تمیز کردن، روغن‌کاری یا تنظیم مجدد تعمیر کرد؛ اما اگر قطعه به‌شدت آسیب‌دیده، بهتر است تا آن را با یک قطعه جدید تعویض کنید. پس از اتمام مونتاژ، یک تست رانندگی انجام دهید و مطمئن شوید که همه چیز به‌درستی کار می‌کند. به صداها، لرزش‌ها و کشش خودرو توجه کنید. اگر متوجه هر گونه مشکلی شدید، لازم است  تا خودرو خود را به تعمیرگاه ببرید. 

هزینه تعمیر جلوبندی ال 90 نرخ مشخصی ندارد و بسته به تعداد قطعاتی که لازم است تعمیر یا تعویض شوند، تعیین می‌شود. برخی مواقع تنها با تعویض قطعه‌ای کوچک مشکل رفع شده و برخی مواقع شاید لازم باشد تا کل سیستم جلوبندی خودرو تعویض شود.

 

عوامل مؤثر بر قیمت جلوبندی ال 90

چندین عامل مهم می‌توانند بر قیمت جلوبندی ال 90 تأثیر بگذارند که از جمله اصلی‌ترین آنها موارد زیر هستند:

نوع قطعات: قطعات اصلی که توسط سازنده خودرو ساخته می‌شوند، معمولاً گران‌ترین گزینه هستند. بااین‌حال، آنها همچنین باکیفیت‌ترین و بادوام‌ترین مدل شناخته می‌شوند. در مقابل قطعات تقلبی معمولاً ارزان‌تر به شمار می‌روند؛ اما کیفیت آنها ممکن است به اندازه قطعات اصلی نباشد و به‌سرعت فرسوده شوند. قطعات دست‌دوم نیز که در بازار به‌وفور یافت می‌شوند، تضمینی از بابت کیفیت و تاریخچه ارائه نمی‌دهند.

وظایف جلوبندی ال 90

پیچیدگی کار: تمامی قطعات جلوبندی ال 90 را نمی‌توان به‌تنهایی تعمیر کرد؛ چراکه برخی از تعمیرات جلوبندی از تعمیرات دیگر پیچیده‌تر هستند و به زمان و ابزار بیشتری نیاز دارند. این امر می‌تواند منجر به افزایش هزینه دستمزد شود.

محل زندگی: هزینه زندگی در مناطق مختلف متفاوت است و این امر می‌تواند بر قیمت قطعات و دستمزد تعمیرکار تاثیر بگذارد.

 

جلوبندی ال 90 را از کجا بخریم؟

مجموعه جاوید امروز اسپادانا با بهره‌مندی از سابقة درخشان و کارکنان مجرب، همواره در تلاش است تا بهترین خدمات را به شما مشتریان گرامی ارائه دهد. ما متعهد به تأمین قطعات یدکی اصل و تقلبی درجه یک از برندهای معتبر و شناخته شده هستیم تا طول عمر، پویایی و عملکرد بی‌نقص جلوبندی خودروی شما را تضمین نماییم. شما می‌توانید برای یافتن علت صدای جلوبندی ال 90 خود و تهیه قطعات مناسب تعمیر آن، با ما تماس بگیرید و از مزایای بی‌نظیری برخوردار شوید:

 • کیفیت برتر: ارائة قطعات یدکی اصل و تقلبی درجه یک از برندهای معتبر و شناخته شده
 • قیمت مناسب: ارائة جلوبندی ال ۹۰ با قیمتی رقابتی و مقرون‌به‌صرفه
 • تنوع محصول: ارائة طیف گسترده‌ای از جلوبندی‌ها برای مدل‌های مختلف ال ۹۰
 • گارانتی: ارائة گارانتی برای کلیة جلوبندی‌ها جهت اطمینان از کیفیت و عملکرد آنها
 • مشاوره رایگان: ارائة مشاوره رایگان توسط کارشناسان مجرب جهت انتخاب جلوبندی مناسب برای خودروی شما

برای خرید جلوبندی ال ۹۰ و یا کسب مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *