پایه

علائم خرابی منجید اگزوز+منجید اگزوز چیست؟

تصویر از منجید اگزوز

منجید اگزوز

منجید اگزوز، قطعه ای لاستیکی است که سیستم اگزوز را به بدنه خودرو متصل می ‌کند. این قطعه نقش مهمی در عملکرد صحیح اگزوز و کاهش لرزش و ارتعاشات آن دارد. با توجه به اهمیت این قطعه در خودرو، در این مقاله به بررسی جامع منجید اگزوز پرداخته و در نهایت به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. 

منجید اگزوز چیست؟

منجید اگزوز، متصل کننده اگزوز به بدنه خودرو است و وظایف مهمی را بر عهده دارد. از سری کارهای انجامی توسط منجید، می توان به ثابت نگه داشتن اگزوز در جای خود و محافظت از آن در برابر ضربه و آسیب اشاره کرد.

گفتنی است منجیدها بسته به نوع خودرو، متفاوت هستند؛ گرچه همگی آنها یک کار را انجام می دهند.

 

کاربرد منجید اگزوز خودرو

منجید اگزوز وظایف متعددی را در سیستم اگزوز خودرو برعهده دارد. منجید با ثابت نگه داشتن اگزوز، از لرزش و حرکت آن در حین رانندگی جلوگیری می‌ کند که این امر به حفظ فاصله مناسب بین اگزوز و سایر اجزای خودرو کمک کرده و از ایجاد سر و صدا و وارد شدن آسیب به آنها، جلوگیری می‌ کند. 

همچنین این قطعه، از سیستم اگزوز در برابر ضربه و آسیب هم محافظت می کند. این امر به ویژه در سطوح ناهموار یا هنگام عبور از موانع اهمیت دارد.

منجید اگزوز

علائم خرابی منجید اگزوز

منجید از قطعات مهم خودرو به شمار می آید و خرابی آن مشکلات زیادی را در پی دارد. بنابراین آشنایی با علائم خرابی منجید اگزوز به شما کمک می کند تا خرابی این قطعه را سریعا متوجه شده و اقدامات لازم را انجام دهید. 

از سری علائم خرابی منجید اگزوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شنیدن صدای بلند و غیرمعمول از اگزوز: اگر منجید اگزوز پاره یا فرسوده شده باشد، ممکن است صدای بلند و غیرمعمولی از اگزوز خودرو به گوش برسد. این صدا می ‌تواند شبیه به تق تق، ضربه یا خش خش باشد.

بوی گاز اگزوز در داخل کابین: اگر منجید اگزوز دچار نشتی شده باشد، بوی گاز اگزوز به داخل کابین خودرو نشت می کند. این بو  مضر و ناخوشایند است.

لرزش بیش از حد خودرو: اگر منجید اگزوز به درستی عمل نکند، ممکن است لرزش و ارتعاشات به بدنه خودرو منتقل شود.

افت قدرت موتور: در موارد شدید، خرابی منجید اگزوز منجر به افت قدرت موتور می شود.

افزایش مصرف سوخت و غلیظ تر شدن گازهای خروجی از اگزوز هم از علائم خرابی منجید اگزوز می باشند.

نحوه ی تعویض منجید اگزوز

تعویض منجید اگزوز کار نسبتاً ساده ‌ای است که با ابزارهای مخصوص و دانش فنی می‌ توان آن را انجام داد. مراحل کلی تعویض منجید اگزوز به شرح زیر است:

  1. خودرو را در سطح صاف و امن پارک کرده و موتور را خاموش کنید.
  2. اجازه دهید سیستم اگزوز خنک شود.
  3. در این مرحله، منجید اگزوز قدیمی را برای یافتن ایرادات بررسی نمایید. به نحوه بسته شدن پیچ ها هم دقت کنید، این کار موجب تسهیل پروسه نصب منجید جدید می شود. 
  4. در صورت پارگی منجید بهتر است برای تعویض آن، منجید را با تیغ برش داده و با استفاده از انبر دست منجید را بردارید. این کار از وارد شدن آسیب به اگزوز جلوگیری می کند.
  5. منجید اگزوز جدید را نصب کنید.
  6. نهایتا، خودرو را روشن کرده و به دنبال هرگونه نشتی یا صدای غیرمعمول باشید.

منجید اگزوز چیست همراه با عکس

نکات مهم در تعویض منجید اگزوز:

قبل از شروع کار، دفترچه راهنمای خودرو خود را برای یافتن و مطالعه دستورالعمل ‌های خاص مربوط به مدل خودرو بررسی کنید.

منجید جدید باید با خودرو متناسب باشد.

از آچار و ابزار مناسب استفاده کنید تا از وارد شدن آسیب به منجید اگزوز یا سایر قطعات خودرو جلوگیری شود.

همه منجیدها را با هم باز نکنید، چرا که پس از باز کردن همه منجیدها، اگزوز افتاده و وزن بالای آن، نصب مجدد منجیدها را دشوار می کند.

در صورت عدم اطمینان از نحوه انجام تعویض منجید اگزوز، از یک مکانیک واجد شرایط کمک بگیرید.

علائم خرابی منجید اگزوز

زمان تعویض منجید اگزوز خودرو

منجید اگزوز به مرور زمان فرسوده و خراب می ‌شود. علائمی مانند افزایش صدای اگزوز، بوی دود در کابین خودرو و کاهش قدرت موتور، نشان دهنده فرسودگی منجید اگزوز هستند و در صورت مشاهده هر یک، باید منجید را تعویض کرد. همچنین هر 50 تا 80 هزار گیلومتر یک بار هم باید منجید اگزوز را تعویض کنید.

عوامل موثر بر قیمت منجید اگزوز

عوامل مختلفی بر قیمت منجید اگزوز تاثیر دارند. در این قسمت از مقاله، این عوامل را بررسی می کنیم.

نوع خودرو: قیمت منجید اگزوز برای خودروهای مختلف متفاوت است. به طور کلی، منجید اگزوز خودروهای مدل بالا، قیمت بالاتری نسبت به سایر خودروها دارد.

کیفیت مواد: کیفیت مواد به کار رفته در تولید منجید اگزوز، تاثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد. به بیان دیگر، مواد اولیه باکیفیت ضمن بالا بردن بازدهی منجید، قیمت بالاتری هم نسبت به نمونه های مشابه دارند.

برند: برندهای مختلفی در زمینه تولید منجید اگزوز فعالیت می ‌کنند. برندهای معتبر و شناخته شده، محصولاتی مرغوب عرضه کرده و قیمت بالاتری هم برای محصولات خود تعیین می کنند.

نوع بسته بندی: منجید اگزوز در بسته بندی ‌های مختلفی به بازار عرضه می‌ شود. تعداد منجیدهای موجود در بسته بندی ها، بر قیمت منجید اگزوز تاثیرگذار است.

منجید اگزوز چیست

قیمت منجید اگزوز 405

قیمت منجید اگزوز 405 در بازار ایران، متغیر بوده و به پارامترهایی که پیش تر ذکر شد، وابسته است. برای اطلاع از قیمت منجید 405، کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

 

جمع بندی:
منجید اگزوز، قطعه ای حیاتی در خودرو است که با ثابت نگه داشتن اگزوز، از لرزش و حرکت آن در حین رانندگی جلوگیری کرده و به حفظ فاصله مناسب بین اگزوز و سایر اجزای خودرو  هم کمک میکند.فرسودگی منجید اگزوز باعث افزایش صدا و آلایندگی، بوی دود در کابین خودرو و کاهش قدرت موتور می شود و در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، منجید را باید تعویض کرد.
با توجه به نقش مهمی که منجید اگزوز در سیستم اگزوز خودرو ایفا می ‌کند، استفاده از یک منجید اگزوز با کیفیت و مناسب، ضروری است. برای خرید منجید اگزوز باکیفیت و اصل، کافی است فرم خرید را در وب سایت جاوید امروز اسپادانا پر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *